Aktualności

13-07-2018r.

Informacja w sprawie wycofania z obrotu leku zawierającego valsartanum

W związku z decyzjami Głównego Inspektora Farmaceutycznego wycofującymi z obrotu poszczególne leki zawierające substancję czynną valsartanum wyprodukowaną przez chińskiego wytwórcę – Zhejiang Huahai Pharmaceutical Co. Ltd. Rzecznik Praw Pacjenta uprzejmie informuje:

 

Decyzje Głównego Inspektora Farmaceutycznego podyktowane są troską o bezpieczeństwo polskich pacjentów. Takie postępowanie zarekomendowała Europejska Agencja Leków z powodu zanieczyszczenia, jakie wykryto w substancji czynnej używanej do produkcji leków.

 

Informacje o lekach, które zostały wycofane z obrotu można znaleźć na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego

 

Stanowisko w sprawie zajął Konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii prof. dr hab. med. Jarosław Kaźmierczak (opinia dostępna TUTAJ). Pan Profesor wskazał, że w przypadku wstrzymania w obrocie i ewentualnego wycofania z rynku wszystkich produktów zawierających valsartan, nie istnieje zagrożenie dla zdrowia lub życia, ponieważ valsartan można zastąpić innym lekiem z tej grupy lub lekami z innych grup, ale o podobnym działaniu leczniczym, np. inhibitorami konwertazy angiotensyny.

 

Jeśli pacjent jest leczony lekiem zawierającym ww. substancję czynną powinien udać się do swojego lekarza prowadzącego, który zastąpi valsartan innym lekiem z tej samej grupy sartanów  (np. losartan, kandesartan, telmisartan, irbesartan, eprosartan) lub zastosuje lek/grupę leków o podobnym działaniu leczniczym, tj. inhibitory konwertazy angiotensyny czy inne leki hipotensyjne – według indywidualnych wskazań. 

 

Jak wynika z powyższego zabezpieczyć pacjenta w odpowiedni lek może lekarz podstawowej opieki zdrowotnej („rodzinny”), pod opieką którego pozostaje pacjent. Z uwagi na okres oczekiwania na wizytę Rzecznik Praw Pacjenta zachęca do skorzystania z tej formy uzyskania pomocy.

 

W przypadku wątpliwości lub pytań w tej sprawie zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej infolinii Rzecznika Praw Pacjenta dostępnej pod nr: 800-190-590 (z tel. stacjonarnych i komórkowych) czynnej pn. - pt. w godz. 8.00 - 20.00.

 

Lista aktualności