Aktualności

25-07-2018r.

Jednym Głosem – o psychiatrii. Nowy kwartalnik Rzecznika Praw Pacjenta

Oddajemy do rąk Czytelników pierwszy numer czasopisma „Jednym Głosem”. Został on w całości napisany i zredagowany przez pracowników Biura Rzecznika Praw Pacjenta. Wiodącą problematyką, którą będziemy prezentować w naszym kwartalniku będą tematy związane ze zdrowiem psychicznym.

 

W kolejnych numerach będziemy przybliżać aspekty pracy Rzeczników Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego oraz prezentować działania Rzecznika Praw Pacjenta na rzecz osób dotkniętych chorobami psychicznymi. Wierzę, że „Jednym Głosem” stanie się przestrzenią dialogu wszystkich tych, którym na sercu leży dobro polskiej psychiatrii – napisał Bartłomiej Chmielowiec we wstępie do kwartalnika. Chcemy, aby to była miejsce spotkania i wymiany poglądów przez osoby, których życiowe i zawodowe drogi krzyżują się w szpitalach i na oddziałach psychiatrycznych – powiedział Grzegorz Saj, Dyrektor Departamentu ds. Zdrowia Psychicznego. Dlatego zachęcamy Państwa do przesyłania propozycji tematów, o których chcielibyście przeczytać na łamach „Jednym głosem” na adres e-mail: .

 

W pierwszym numerze przedstawiamy założenia Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego dotyczące psychiatrii środowiskowej. Reforma jest poprzedzona pilotażem centrów zdrowia psychicznego. Liczymy, że przyniesie pozytywne skutki dla pacjentów jak i ich rodzin. Zapraszamy na relację ze śniadania prasowego, które odbyło się w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta i dotyczyło roli mediów w psychiatrii. Przedstawiamy także założenia ustawy o ochronie zdrowia psychicznego, odpowiadając na pytania kogo dotyczy, kto zapewnia ochronę zdrowia psychicznego w Polsce oraz informujemy o prawach jakie przysługują pacjentom w szpitalu psychiatrycznym.

 

Kwartalnik „Jednym Głosem” będzie dystrybuowany od początku sierpnia w tradycyjnej wersji papierowej w szpitalach i oddziałach psychiatrycznych, w których swoje obowiązki pełnią Rzecznicy Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego. Wykaz podmiotów leczniczych objętych działalnością Rzeczników można znaleźć pod adresem internetowym https://www.rpp.gov.pl/o-biurze/rzecznicy-praw-pacjenta-szpitala-psychiatrycznego/

 

W wersji elektronicznej „Jednym Głosem” będzie można  pobrać ze strony internetowej Rzecznika.

 

Zapraszamy do lektury!

Lista aktualności